Ona je za “Danas” rekla da je nemački stav “ostao isti još od posete nemačkih parlamentaraca predvođenih Andreasom Šokenhofom 2012 godine”.
Komentarišući rezultate posete savetnika nemačke kancelarke Angele Merkel JanaHekera i Matijasa Litenberga, Marković je ocenila da se pokazalo da Evropske unija (EU), koja je jedna od potpisnica Briselskog sporazuma, nema presudan uticaj na njegovo sprovođenje i da njene članice, uključujući i Nemačku, nisu ozbiljnije reagovale na nepoštovanje dogovora.
“Sa druge strane, sadašnji stav SAD ostavlja prostor za dogovor, tako što će SAD podržati rešenje oko koga se saglase obe strane u pregovorima. Svedoci smo da se krupna politička pitanja u našem regionu u novijoj istoriji ne mogu rešavati bez SAD”, rekla je Marković.
Igor Šoltes, izvestilac za Kosovo Evropskog parlamenta, rekao je za “Danas” da “bilo koji sporazum u interesu građana obeju država, a to su Kosovo i Srbija, može da bude postignut samo putem pregovora”.
“Na žalost, zbog taksi koje je Kosovo nametnulo Srbiji pregovori su zamrznuti i od tada smo u škripcu. Nadam se da će Srbija i Kosovo biti u stanju da pronađu rešenje kako bi nastavili pregovore u Briselu, koje ja vidim kao jedini put da se postigne sporazum koji bi bio prihvatljiv i Prištini i Beogradu”, rekao je on.