Pompeo je prvi državni sekretar koji je posetio Belorusiju u više od dve decenije. Njegova poseta odvija se u vreme kada se javljaju nove napetosti između Minska i Moskve oko energije.
Na sastanku sa predsednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom Pompeo je obećao da će ostvariti stvarni napredak u odnosima sa Belorusijom.
“Imamo poverenje u naš kapacitet da zajedno ostvarimo stvarni napredak u svim dimenzijama naših odnosa”, rekao je Pompeo na sastanku sa Lukašenkom.
Kako navodi AP, Belorusija strahuje da Rusija pokušava da je apsorbuje i prošlog meseca počela je da kupuje gas od Norveške kada su prekinute ruske isporuke energenata.
Lukašenko je prošle nedelje optužio Rusiju, glavnog snabdevača jeftine nafte i gasa Belorusiji, da prekida snabdevanje da bi rasformirala zemlju.
Pompeo je rekao da SAD žele da pomognu da se ispuni vakuum i da će nastaviti da povećavaju osoblje u ambasadi u Minsku, koje je znatno smanjeno pre 12 godina. Dve zemlje su se dogovorile u septembru da razmene ambasadore prvi put od 2008. godine.
Belorusija je bila kandidat da bude uneta u zabranu putovanja koju je administracija predsednika Donalda Trampa proširila juče, ali je to izbegla time što je preduzela mere da poboljša bezbednosnu saradnju sa SAD i međusobno informisanje o potencijalnoj pretnji.
Pored nastojanja da pojača američki uticaj u Belorusiji, Pompeo će se zalagati za ekonomske i političke reforme i poboljšanje uslova oko poštovanja ljudskih prava, što će biti slična poruka koju će odneti i u Kazahstan i Uzbekistan gde ide kasnije ovog vikenda.
U svakom mestu Pompeo će upozoriti na pokušaje Rusije i Kine da se agresivno nametnu u Evropi i centralnoj Aziji.
Rusija je prekinula isporuke nafte Belorusiji posle 31. decembra, pošto dve zemlje nisu uspele da se dogovore o ceni nafte za ovu godinu tokom dugih pregovora o produbljivanju integracije njihovih privreda.
Prekid nije uticao na naftu koja preko Belorusije ide u Evropu niti snabdevanje prirodnim gasom, ali imao je posledice za Belorusiju, koja se oslanja na Rusiju za više od 80 odsto energetskih potreba.