Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, koja je prisustvovala tematskoj sjednici, naglasila je da je obrazovanje ključ za razvoj Srpske.
– Obrazovni sistem moramo modernizovati i unaprijediti u svakom smislu i zato trebamo pristupiti njegovoj reformi – rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare poslije tematske sjednice Vlade.
Prema njenom mišljenju, potrebno je započeti reformu obrazovanja, jer Srpska više nema potrebu da se bavi elementranim finansijskim problemima.
– Pravi naziv za reformu jeste “Nova škola za novo doba” i sigirna sam da će roditelji i nastavni kadar pozdraviti ono što treba da se radi, jer je Vlada opredijeljena za unapređenje i stvaranje boljih uslova za rad prosvjetnih radnika i boravak učenika u školama. To znači poboljšana infrastruktura, bolja oprema, nastavna sredstva i inovacija i modernizacija u sistemu nastavnog procesa i sticanja znanja – kaže Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je u strukturi zaposlenih manje od 10 odsto kadra koji je nekoliko godina pred penzijom, što znači da se na neki način izlazi iz tradicionlanog okvira.
– Republički pedagoški zavod i Zavod za obrazovanje odraslih moraju ići ukorak sa resornim ministarstvom u sprovođenu reforme obrazovanja. Važan je i sporazum koji je postignut sa poslodavcima o obavljanju prakse. Zato očekujem da institucje preuzmu odgovornost i da se ozbiljno bavimo pitanjima prekvalifikacije i dokvalifikacije, jer je naš napredak vezan za obrazovanje – dodala je Cvijanovićeva i ocijenila da je jedan od problema manji broj upisanih đaka.
Ona je navela da je pitanje obrazovanja povezano i sa nacionalnim programom demografske obnove i da će 11. septembra biti promivisan materijal koji se odnosi na ovo pitanje.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je da je Srpska opredijeljena da treba reformisati obrazovni sistem.
On je naglasio da je neophodna bolja povezanost obrazovanja sa tržištem rada.
– Reforma obrazovanog sistema je neophoda, jer ne želimo više reprodukovati određena zvanja koja ne trebaju privredi. Formiraćemo ekspertski tim koji će sagledati situaciji i Vladi ponuditi smjernice o djelovanju u sistemu obrazovanja – rekao je Višković.
On smatra da su u Srpskoj potrebni novi nastavni planovi i programi, a velika pažnja treba da bude posvećena edukaciji nastavnog osoblja.
– Vlada će podržati reformu obrazovanja, a dobro je što ćemo u ovom procesu imati podršku Srbije, koja je načinila značajan iskorak. Srbija je spremna da nam prenese iskustva, a nadam se da će u mandatu ove Vlade obrazovanje biti dovedeno u okvire koji moraju biti u 21. vijeku – kaže Višković.
Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić naglasila je da je karakteristika obrazovnog sistema u Srpskoj nizak obuhvat djece, neadekvatni nastavni planovi i programi, ali i nedovoljna opremljenost.
– Evidentno je da moramo napraviti iskorak u obrazovanju i u skladu sa trendovima razvoja društva napraviti “novu školu za novo doba”. Predškolsko, osnovno i srednje vaspitanje i obrazovanje karakteriše nizak obuhvat djece, neadekvatni su nastavni planovi i programi sa neodgovarajućim udžbenicima, smanjen je broj učenika, nedovoljna opremljenost prostora, a obuka nastavnika ne odgovara savremenim pravcima u obrazovanju – rekla je Trivićeva.
Ona je navela da se potrebno bazirati na inovirane nastavne planove i programe, inovinarne udžbenike sa digitalizovanim sadržajima, izmijenjen pristup saznavanja, stimulativno okruženje, osposobljen kadar za nove kompetencije, unaprijeđen odnos škole i porodice i uspostavljanje sistema kontrole kvaliteta vaspitno-obrazovnog procesa.