Istakao je da su brojevi posljednjih godina neumoljivi. 

– Možemo povući paralelu, 2016. godine imali smo zabilježeno 155 migranata, godinu kasnije (2017.) bilo ih je 765, da bi 2018. imali 23.400, dok je prošle godine bilo 29.800. Imamo još 20-ak dana do kraja tekuće, i sačekaćemo konačne brojke, koje neće biti male, jer evidentno je da imamo rapidan rast ulaska migranata – poručio je Galić.

Takav priliv očekuje se i u narednim mjesecima.

– Razmijenjujmo podatke sa kolegama iz Srbije, nećemo da plašimo javnost, ali ogroman je broj onih koji čeka da uđe u BiH. Ovdje nije problem Srbija, već Evropska Unija, tj. granica u Grčkoj, koja se prelazi jako lako. Imamo nelogičnu situaciju, da nam migranti dolaze iz EU, i onda se ponovo zaustavljaju pred kapijom Evrope u Hrvatskoj – ističe Galić.

Direktor Granične policije BiH se dotakao i nacionalnog sastava migranata, odnosno država iz kojih dolaze.

– Najviše ih je iz Pakistana, Afganistana, Maroka, Alžira, Iraka, Irana, i tek na sedmom mjestu je ratom zahvaćena Sirija. Sada je jasno da to nisu ratne migracije, već sa određenim ciljem, prije svega političkim i ekonomskim – tvrdi Galić.

On se dotakao i “ustaljenih floskula” i natpisa sarajevskih medija koji zbunjuju javnost o preraspodjelama radnih mjesta.

– Oni sebi daju za pravo da kažu kako mi pojačavamo granicu sa Hrvatskom, a slabimo je sa Srbijom, kako bi namjerno izazvali migrantsku krizu u BiH, a sve kao po dogovoru Dragana Čovića i Milorada Dodika. Treba da zaustavimo val u Hrvatsku, a da praznimo Srbiju sa migrantima – naglašava Galić, koji za kraj otkriva i strukturu graničnih policijskih snaga na najosjetljivijim mjestima:  

– U Unsko- sanskom kantonu najviše policajaca je Bošnjaka. Četiri komandira i jedang načelnik, i svi su Bošnjaci! Imamo 300 Bošnjaka policajaca, tri Hrvata i pet Srba, i sad ću ja kao sa tri Hrvata raditi nešto u interesu Hrvatske. Tako je i na istoku, načelnici i komandiri sve Bošnjaci, od Zvornika do Višegrada – istakao je Galić. 

Granična policija BiH formirana je prije 20 godina sa određenim zadacima.

– Nije mijenjan Pravilnik već 20 godina, imamo 21 graničara na 25 kilometara granice. Istina je da ćemo dobiti 300 novih radnika, ali dok obučimo te kadete, toliko će ih otići u penziju, i opet smo na istom. Na globalnom planu desilo se mnogo toga, a mi nismo ništa promjenili, niti jedan Zakon u posljednje dvije decenije – poručio je Galić.