Skupština Interparlamentarne unije u Beogradu

Zasjedanje će u 19.30 časova u Centru “Sava” svečano otvoriti predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a generalna debata počeće sutra izborom predsjednika srpskog parlamenta Maje Gojković za predsjedavajuću 141. skupštine IPU.

Skupština Srbije biće domaćin oko 140 zemalja, više od 70 predsjednika parlamenata, što je jedan od rekorda za IPU, kao i 40 potpredsjednika i više od 700 poslanika, od kojih su 30 odsto žene i 17 odsto poslanika životne dobi ispod 45 godina.

Delegaciju parlamenta BiH na ovom zasjedanju predvodiće zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić.

Centralna tema plenarnog zasjedanja je uloga i mehanizmi parlamenata u jačanju međunarodnog prava i doprinos regionalne saradnje, a u okviru ove rasprave očekuje se i Radmanovićevo obraćanje.

Parlamentarci će diskutovati i o rodnoj ravnopravnosti, osnaživanju mladih, odbrani ljudskih prava poslanika i ostvarivanju univerzalne zdravstvene zaštite.

Zasjedanje će biti završeno donošenjem beogradske deklaracije, saopšteno je iz Skupštine Srbije.

Ovo zasjedanje biće održano na 130 godina od osnivanja ove najstarije i najveće međunarodne parlamentarne organizacije, čiji je Srbija član gotovo od njenog formiranja 1889. godine.

Beograd će poslije 56 godina ponovo biti domaćin godišnjeg zasjedanja ove međunarodne parlamentarne organizacije, budući da je 52. Skupština IPU bila održana u Beogradu 1963. godine.

Zasjedanje IPU u Beogradu ujedno je prvo zasjedanje u jednoj evropskoj zemlji izvan Ženeve nakon 20 godina, imajući u vidu da je posljednje zasjedanje u evropskoj državi održano 1999. godine u Njemačkoj.

Tokom tog zasjedanja će biti obilježeno nekoliko jubileja – 30 godina usvajanja Konvencije UN o pravima djeteta, kada će bit promovisan regionalni ambasador Unicefa, 70 godinaod usvajanja Ženevske konvencije, kao i 40 godina od usvajanja Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije protiv žena.

IPU, koja ima 179 članica, u utorak, 15. oktobra, proslaviće Međunarodni dan demokratije.

Kao i svih tematskih dana u ovoj godini i ovaj događaj je povodom 130. godišnjice od osnivanja ove najstarije i najveće međunarodne parlamentarne organizacije i predstavlja dio svjetske parlamentarne kampanje čiji je cilj da dopre do 46.000 parlamentarca u svijetu.

Međunarodni dan demokratije takođe je prilika da se preduzmu aktivnosti za jačanje slogana Unije – Za demokratiju. Za svakoga.

IPU je pokrenula Međunarodni dan demokratije, a uspostavljen je rezolucijom koju je Generalna skupština UN usvojila 2007. godine, podstičući sve zemlje da jačaju i učvršćuju demokratiju.

Univerzalna deklaracija IPU o demokratiji usvojena je u septembru 1997. godine u Kairu, a u martu 1994. godine Deklaraciju o kriterijumima za slobodne i fer izbore.