Poseban fokus panela dat je ulozi i doprinosu Mire Trailović, osnivaču Bitef teatra i Ateljea 2012, koja je po rečima Skata bila “inovator i neko ko je težio da kroz dramsku umetnost proširi horizonte svog naroda”. On je podsetio da je Trajlović došla na “skandaloznu ideju” pre 50 godina da dovede američki mjuzikl Kosa u Beograd. “Ona predstavlja živi temelj za predivan kulturni most koji zbližava naše dve zemlje i podseća nas na ljudskost koja nam je zajednička”, rekao je Skat.
Ambasador je naveo da je Mira Trailović predstavljala otelotvorenje slobodarskog duha i nestrpljenja koje danas motiviše tako mnogo žena koje ne mogu da čekaju i “preuzimaju inicijativu i zauzimaju mesto koje im pripada na odgovornim položajima u biznisu, vlasti, kulturi i drugim sferama društva”.
“Zato želimo da odamo priznanje Miri Trailović što daje inspiraciju ženama u Srbiji i drugde u svetu, rekao je američki ambasador.
Skat je ukazao da je u Americi čitav mesec mart proglašen “Mesecom istorije žena” kada se slave dostignuća žena i razmišlja o izazovima koji su još na putu ka stvarnoj jednakosti.
Osvrnuo se na Amerikanke koje su imale svoj vidljiv uticaj u Srbiji kao što su Mejbl Grujić i Rozali Morten. Ukazao je da je dug put pređen i u Americi i u Srbiji od kada su žene stekle pravo glasa.
U Srbiji, kako je rekao, značajan broj žena uključujući i premijerku Anu Brnabić, zauzimaju ključne pozicije na raznim nivoima vlasti.
Skat je rekao da je na Kopaonik biznis forumu sa koga se upravo vratio mogao da vidi da žene u srpskom biznisu zaista predstavljaju impozantnu snagu i osvrnuo se na žene u publici koje su aktivne u raznim sektorima društva.